ČASTÉ OTÁZKY
A ODPOVĚDI

Rychlá navigace

FAQ Novostavby
FAQ fotovoltaická elektrárna

FAQ Novostavby

Kolik celý systém Biosuntec Home stojí?

Cena systému se může lišit dle vybraných komponent a složitosti montáže. Cena komplexního systému se dle typu domu a jeho velikosti pohybuje od 430 do 590 tisíc Kč včetně DPH.
 
 

Jakou mohu získat na systém dotaci?

Na komplexní systém pro novostavbu můžete obdržet dotaci 300 až 450 tisíc Kč a dalších až 45 tisíc Kč získáte od státu na zpracování samotné dotace. Dotaci můžete získat i na jednotlivé části systému a to od 42 tisíc do 107 tisíc Kč. Pokud se jedná o totální rekonstrukci stávajícího domu, můžete získat dotaci ve výši až 50% uznatelných nákladů.
 

Mám garanci, že dostanu dotace?

Žádná dotace není nároková, ale u výrobků Biosuntec a správného navržení systému a obálky domu, je přidělení dotace jisté. Ve chvíli montáže systému je již běžně dotace přidělena a finanční prostředky jsou již alokovány. Po dokončení stavby jsou vyplaceny.
 

Z čeho se vlastně systém skládá?

Systém se skládá ze solární technologie Biosuntec, která společně s fotovoltaickými panely zajišťuje výrobu elektřiny a ohřev vody, z tepelného čerpadla vzduch-vzduch, které topí a chladí, ze vzduchotechniky a rekuperační jednotky, kterými větráme a inteligentního řízení domu Biosuntec, kterým všechny části systému řídíte.
 
 

Proč je Biosuntec Home ojedinělý?

Systém je ojedinělý proto, že je to prakticky jediné komplexní řešení na našem trhu. Je k dostání za bezkonkurenční cenu a všechny části systému ovládáte patentovaným řízením z jednoho místa, např. z telefonu. Pro topení, chlazení a větrání jsou použity pouze jedny rozvody, což cenu systému logicky výrazně snižuje. Pokud si zákazník sestavuje komponenty pro energetické řešení svého domu jednotlivě, dostane se prakticky vždy na vyšší pořizovací cenu technologie i na vyšší provozní náklady.
 

Není lepší mít teplovodní topení?

U dobře zateplených domů s nízkou tepelnou ztrátou je to zbytečné. Peníze jste investovali do zateplení,  abyste ušetřili za vytápění. Díky této investici je zbytečné pořizovat si drahý teplovodní systém vytápění, který vám navíc nevyřeší větrání ani chlazení. To v tomto případě znamená další neúměrně vysoké náklady.
 

Jaké budu mít úspory?

Úspory se pohybují oproti běžně řešeným stavbám v rozmezí 45-70%, dle původního návrhu domu a způsobu jeho užívání.
 

Jaké jsou servisní náklady?

Roční servisní  náklady na provoz systému se pohybují do 1500,- Kč. Jedná se zejména o výměnu filtrů ve vzduchotechnice. Oproti pravidelným kontrolám a revizím např.  kotlů a komínů je údržba levnější a filtr si navíc zvládnete vyměnit sami.
 

Jaká je návratnost systému?

Návratnost komplexního systému je v případě udělení dotace ihned, tedy 0 let. Dotace vám v podstatě pokryje navýšení nákladů na výstavbu a šetříte již od prvního dne! V případě financování bez dotace, nebo čerpání dotace částečné (pouze fotovoltaika) se návratnost běžně pohybuje od 8 do 12 let.
 

Jaké jsou na systém záruky?

Záruční doba na vzduchotechnické rozvody, měření a regulaci systému, solární část a montáž je pět let. Fotovoltaické panely mají dle výrobce obvyklou záruku na mechanické poškození 10-12 let a záruku na 80% výkonu panelů 25-30 let. Na tepelné čerpadlo a na rekuperační jednotku je záruka tříletá. 

Kolik mě budou stát případné opravy?

Velkou výhodou systému je, že velká jeho část je prakticky bezúdržbová- fotovoltaické panely, Biosuntec Solar a Biosuntec řízení, vzduchotechnika. Části, které  by se v budoucnu mohly porouchat (stejně jako plynový kotel, nebo tepelné čerpadlo pracující do vody apod.) jsou oproti jiným řešením poměrně levné. Cena nejnákladnější opravy, se pohybuje do 10% z pořizovací ceny systému.
 
 

Jak velká musí být technická místnost?

Optimální velikost technické místnosti je 6-8 m2.  Velkou výhodou je, že veškerá technologie (kromě bojleru) je umístěna pod stropem a vy můžete technickou místnost využít jako komoru, či prádelnu.
 

Mohu si k systému pořídit i krb?

Samozřejmě můžete. Ovšem z ekonomického hlediska to smysl nemá, protože se vám investice nikdy nevrátí.  U domů s nízkou tepelnou ztrátou dochází k velmi rychlému přetopení místnosti a musíte pak větrat okny. Pokud chcete krb kvůli estetickému hledisku, doporučujeme do domu krby lihové, u kterých není potřeba komín a řada z nich vypadá opravdu skvěle. Náklady na pořízení takového krbu jsou navíc několikanásobně nižší.
 

Nebude mi chybět sálavý zdroj tepla?

Rozhodně ne. Takový zdroj tepla vyhledáváme v zásadě v případě nedostatečné teploty prostředí, kdy má člověk potřebu se „dohřát“. Takováto situace s Biosuntec Home nehrozí. Mnoho lidí, kteří si pořizují podlahové topení, očekávají pocit teplé podlahy. Toto je bohužel omyl, protože teplota vody v podlaze je díky malým tepelným ztrátám domu tak nízká, že pocit tepla od nohou vůbec neregistrujete.
 

Není systém hlučný?

Tepelná čerpadla používaná v systému Biosuntec Home jsou velmi tichá. K rušivým situacím a zvýšené hlučnosti nedochází uvnitř domu, ani v jeho exteriéru. 
 

Mám v budoucnu možnost napojení na jiný zdroj vytápění?

Ačkoliv je dům vytápěn vzduchem a ne vodou, uživatel se nevzdává možnosti (v případě nutnosti), změnit v budoucnu druh vytápění. Použité tepelné čerpadlo může vyměnit například za kotel na pelety, elektrokotel, nebo plynový kotel. K takové změně stačí dát do potrubí příslušný výměník a na následnou distribuci tepla je místo vody použit vzduch. Se systémem Biosuntec Home máte tedy i bez vodního topení možnost svobodné volby v budoucnu a navíc za minimální náklady.
 

Jaké jsou náklady na chlazení?

Náklady na chlazení jsou naprosto minimální, neboť chladit potřebujete zejména tehdy, když svítí slunce a to máte k dispozici elektřinu z fotovoltaických panelů, tedy zdarma.
 

FAQ fotovoltaická elektrárna

Vyrábí panely elektřinu jenom v létě?

Biosuntec využívá fotovoltaické panely, které narozdíl od termických kolektorů nevyžadují přímý sluneční svit, ale tzv žijí ze světla. To znamená, že vyrábí elektřinu i když je pod mrakem ať je léto nebo zima. Při zatažené obloze je výroba samozřejmě mnohem menší, než za slunečného počasí.

Jaký je nejvhodnější sklon a orientace při umístění fotovoltaických panelů?

Vhodné rozmezí sklonu je 20-45 stupňů, ideální sklon je 35-37 stupňů. Nejlepší je orientovat panely k jihu s možností tolerance 15 stupňů.

Nepoškodí mi FV panely střechu?

V žádném případě nemůže dojít k poškození. Montáže provádějí odborníci, kteří montují na všechny typy střech kvalitní uchycení. Takto jsou dnes bez nejmenších problémů osazeny tisíce střech.

Nenaruší se statika střechy?

Na 1 m2 připadá 15 kg váhy panelu, což odpovídá asi deseticentimetrové vrstvě sněhu. Taková zátěž nemůže narušit statiku vaší střechy. U starých domů však přesto doporučujeme, aby latě a krokve byly před instalací zkontrolovány odborníkem.

Jak dlouho trvá samotná instalace?

Dle počtu panelů, typu střechy a složitosti montáže od půl dne do dvou dní.

Kde mohu umístit přístroj Biosuntec?

BIOSUNTEC může být umístěn jak v interiéru, tak v exteriéru. Pokud je umístěn venku, musí být chráněn před vlivy povětrnostních podmínek, zejména před vodou.

Leží FV panely přímo na střešní krytině nebo je mezi krytinou a panelem mezera?

Panely leží 5-10 cm nad střešní krytinou podle jejího druhu.

Jaký je výkon a velikost jednoho panelu?

Panely mají výkon cca 230-320 Wp a jejich rozměr je zhruba 1x1,7m.

Platím něco za konzultaci a návrh řešení pro svůj dům?

Ne, náš partner vás navštíví nezávazně a navrhne vám řešení na míru zdarma.

Je možné panely integrovat místo krytiny?

Ano, je to možné, ale je to poměrně nákladné řešení.

Nemají fotovoltaické panely nižší účinnost než termické?

Mají, ale v tom je právě jejich výhoda. V zimě je jejich účinnost vyšší a v létě nedochází k tvorbě nezužitkovatelných přebytků. Nižší účinnost je ale pouze zdánlivá, protože je vztažena k jednotce plochy. Důležitý je však výkon. Pokud účinnost vztáhneme k jednotce výkonu, je výnos FV systému obvykle vyšší, zvláště potom v zimě, kdy energii potřebujete nejvíce.

Proč je váš systém lepší než systém běžné fotovoltaické elektrárny?

Protože není potřeba konvertovat proud v drahém střídači. Tím se náš systém velice zlevňuje a zkracuje se jeho návratnost oproti klasické FV elektrárně bez Biosuntecu. Další výhodou je pořizovací cena.

Mohu si v budoucnu doplnit ohřev vody o domácí elektrárnu?

Ano, můžete od 1.1.2016. K panelům které máte na střeše dle potřeby přidáte další panely, dokoupíte si střídač a protože tepelné spotřebiče máte vykryté, stačí střídač malý a levný. Následně si (již bez papírování) můžete vyrábět elektřinu pro svoji potřebu.

Využiji systém Biosuntec i když mám doma plyn?

Ano, systém můžete využít jak na ohřev vody, tak na přitápění.

Potřebuji stavební povolení?

Nepotřebujete žádné stavební povolení na instalaci systému, pokud nebudete chtít systém využívat jako elektrárnu a spojit ho s rozvodnou sítí.

POTŘEBUJETE PORADIT,
ZEPTAT SE, NEBO JEN NEZÁVAZNĚ POPTAT?

Kontaktní formulář Biosuntec
Biosuntec
Logo Biosuntec

Biosuntec CZ, s.r.o.
Gočárova třída 227/50
Pražské Předměstí,
500 02 Hradec Králové
IČ: 035 69 411

Biosuntec FacebookBiosuntec TwitterBiosuntec YouTube